हंस: यथार्थ र कल्पना मिश्रीत “सरियल” उडान

समय-समाचार

डा उप्रेतीको उपन्यास ‘हंस’ हंसझै उडेर काहाँ काहाँ पुग्छ । घरि धरातलमा हिड्छ । घरि आकासमा उड्छ । घरि पानीमा पौडिन्छ। घरि अमेरिका सम्म दौडिन्छ । र अन्त्यमा प्राणि आँफै कल्पनाको उडान लिन्छ । यो उपन्यासमा मैले धेरै बिषयबस्तु पाँए जस्तो प्रेम, घृणा, बिछोड, प्रकृतिमोह, मानवता, किटपतंग र चराचुरिमा देखिने उच्च मानविय संवेदना र भाषा र संचार ।
सबैभन्दा महत्वपूर्ण यस उपन्यासको मैले के पाँए भने यसको दार्शनिक चिन्तन खासगरि जव कथा टौदहका हाँस र बकुल्लोमा केन्द्रित हुन्छ । उनीहरुको कुरा गराई र उपन्यासको अन्त्यतिर त्यो बुढो हाँसले गरेको आन्तरिक उडान । अलिकति यथार्थ जस्तो पनि लाग्ने, अलिकति बेजोड कल्पनामा बहकिए जस्तो पनि लाग्ने, अलिकति मानव सभ्यतालाई व्यङ्ग्य गरेजस्तो पनि लाग्ने, मान्छेले प्रेम गर्न ति प्रेमिल चराहरुबाट सिक्नुपर्ने जस्तो पनि लाग्ने एउटा कल्पना भित्रको यथार्थ, एउटा यथार्थभित्रको कल्पनाझैँ लाग्यो मलाई यो उपन्यास ।
कथाभित्रको कथा, त्यो कथाभित्र पनि अर्को कथा जस्तो लाग्ने यो उपन्यासको बनोट रोचक छ र ध्यान दिएर…

View original post 308 more words

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s